česky english Vítejte, dnes je neděle 29. leden 2023

BOM Connector - pomocník každého výrobce elektroniky na zakázku (EMS)

27.02. 2019 | Aktuální zprávy
Autor: Milan Klauz
obr.png

BOM Connector™ od společnosti CircuitByte je přesně ta aplikace, která se může hodit každému EMS výrobci elektroniky, když řeší jeden základní problém – vytvoření správného výpisu materiálu.

Problém spočívá v tom, že zákazníci dodávají výpisy nejenom v různých formátech, ale i s různě definovaným obsahem, který navíc není vždy úplně správný. Nalézt odpovídající součástky podle výpisu zákazníka, porovnání změněných výpisů, zjištění nejlepší nákupní ceny a možnost jejich dodání se provádí často manuálně, což sebou nese možnost chyb a trvá příliš dlouhou dobu.

V čem BOM Connector pomůže? Uživatel může rychle a snadno nalézt vhodnou součástku v ERP, podle informací zákazníka. S výhodou se přitom používají specializované funkce programu, jakou je například “SmartSearch“ – ten umí z popisu součástky inteligentně rozpoznat jednotlivé parametry. Tak například zápis "Cap 100NF 10PCT 0603” umí rozdělit na jednotlivé parametry součástky »CAP« »100NF« »10PCT« »0603«, přičemž zná jejich význam. Stejně tak umí vyhodnotit zápis »0.1UF« a »100NF«, nebo »10PCT« a »10%« jako stejný a přepsat ho do podoby, kterou výrovce ve svém systému používá.

Pokud výpis materiálu od zákazníka neobsahuje identifikátory součástek “Part Numbers“, potom je BOM Connector vytvoří v podobě unikátního identifikačního čísla vytvořeného z popisu ve výpisu. Program také umí vytvořit spojení mezi identifikátory součástek v dodaném výpisu a v ERP systému pro možné budoucí použití. Vytvořený “správný BOM” může být exportován do jakéhokoliv formátu podle šablonky nastavené uživatelem.

BOM Connector je modulový program, a tak jde v některých úlohách dále, než je jenom výpis materiálu. Modul CAD umožní například zobrazit DPS a s pomocí „crossprobing“ porovnat

její data s výpisem materiálu, vyhledat součástky, spoje a testovací plošky, zatímco modul CHECK  kontroluje výpis materiálu (chybějící informace, změny a chyby) a porovnává jejich verze. Pro EMS výrobce je jistě zajímavý modul Quote, který rychle generuje aktuální info o cenách a dostupnosti součástek hned několika způsoby - integrované napojení na oblíbený portál Octopart je jednou z možností. Aby bylo možné přepočítávat ceny součástek v různých měnách, je program vybaven i vlastním převodním kalkulátorem, přičemž směnný kurs je brán on-line z Evropské centrální banky.

Nynější výrobce, CircutByte z Německa, je přejmenovaný původní výrobce, firma Router Solutions, známá svými dalšími programy pro práci s CAD a CAM daty – CAMCAD, BOM Exolorer, atd.

O tomto programu jsme se již několikrát zmínili, jak na stránkách časopisu DPS, tak i na tomto webovém portálu, například zde, nebo zde.

Více informací zde, dokument v pdf zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik