česky english Vítejte, dnes je pátek 07. říjen 2022

Professional Repair Kit od Circuit-Medic usnadní opravy DPS

24.10. 2018 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.png

Od roku 2013, kdy jsme poprvé popsali v časopisu DPS „lékárničku“ pro opravy desek plošných spojů od americké firmy Circuit-Medic, se tento Professional Repair Kit přeci jenom trochu změnil. I nadále sestává  z malé, specializované sady nářadí, materiálů a návodů pro opravy desek plošných spojů přímo „v terénu“, např. u zákazníka, ale je doplněn o novinky. S pomocí tohoto kitu lze opravit plošné spoje, via otvory, položit nový spoj, opravit nepájivou masku, základní materiál desky atd. Všechny potřebné věci pro tyto opravy jsou uloženy v praktickém přenosném kufříku.

Je dobré vědět, že obsah sestavy byl navržen nejenom na základě praktických zkušeností s opravami desek, ale že je také v souladu s doporučeními organizace IPC pro opravy a úpravy DPS. Zahrnuje i detailní instrukce a pracovní postupy vycházející z doporučených metod elektronického průmyslu.

Kit obsahuje např. i celou řadu připravených náhrad pájecích plošek a plošných spojů. Tyto tzv. „circuit frames“ obsahují pájecí plošky a plošné spoje vytvořené z měděné fólie, opatřené adhesivem a přitisknuté na podložce. Pomocí nich lze opravit jak poškozený plošný spoj, tak i pájecí plošky různých velikostí a tvarů. Poškozená část se nejdříve odstraní, z „circuit frame“ se vystřihne potřebná část spoje nebo pájecí plošky s kouskem spoje včetně její podložky. Ta se potom přenese na desku, podložka se sloupne a nanesená měděná část se v daném místě přilepí přitlačením nebo zažehlením pomocí nástrojů dodávaných v kitu (bonding press / iron). Celá operace netrvá déle než 30 sekund. Použité suché lepidlo na měděné plošce má výbornou přilnavost k materiálu desky, takže si náhradní spoj či ploška zachovává stejnou funkčnost jako ta původní.

Professional Repair Kit č. 201-2102 (pro 230V rozvody) stojí zhruba 18 tisíc Kč (860 dolarů).

Firma CircuitMedic je divizí společnosti Circuit Technology Center, která je ve světě známá svou specializací na problematiku oprav a dodatečných úprav desek plošných spojů. Během více než 30 let své existence vyvinula pro tyto účely řadu speciálních nástrojů a postupů, které jsou nyní k dispozici i ostatním firmám v oboru.

Více informací zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik